Nasza szkoła rozpoczęła działalność w obecnych budynkach 4 września 1945 r. Opracowanie „Zabytki Ząbkowic Śląskich” Marcina Dziedzica i Jerzego Organiściaka bardzo dokładnie opisuje historię naszych szkolnych murów. Pozwolimy sobie na przedstawienie kilku ciekawostek, co dawniej działo się w miejscu, w którym się teraz uczymy:

Budynek główny – został wybudowany w latach 1853-54 wg projektu Ferdinanda Martiusa (jednego z budowniczych pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim). Do końca II wojny światowej uczyli się w nim uczniowie niemieckiej szkoły katolickiej. Budynek posiada trzy kondygnacje z kondygnacją strychową o pięcioosiowej fasadzie, nakryty dwuspadowym dachem. Jest murowany z cegły i otynkowany. Ciekawostką jest to, że w schody prowadzące do szkoły od strony dziedzińca został wmurowany dawny stół sędziowski sprzed ratusza (niestety obecnie jest nie do zidentyfikowania)

„Przybudówka” – karty historii nie podają kiedy budynek „Przybudówki” został wzniesiony. Wiadomo jednak, że w XVII w. jego pierwszym znanym właścicielem był poborca podatkowyKaspar Josef Just.W XVIII w. budynek należał do barona Franz Ignaza von Maltitza, który umieścił nad nieistniejącym już (niestety) portalem herb swojej rodziny. W XX w. dom był własnością rodziny Nessel, następnie krótkotrwale mieściło się w nim muzeum regionalne stworzone przez miejscowego nauczyciela i krajoznawcę Wilhelma Wernera. Mieściło się w nim aż 1.000 eksponatów. Podczas pierwszej wojny światowej w budynku był przytułek dla niemowląt, a po wojnie znajdowało się w nim mieszkanie rektora szkoły miejskiej. Budynek częściowo był przeznaczony na inne cele oświatowe, była tu m.in. poradnia opieki nad niemowlętami. Obecnie budynek połaczony jest z budynkiem głównym dobudowanym współcześnie łącznikiem. W okresie powojennym zamurowano wejście od ulicy Krzywej, a ze zdobiącego je portalu pozostał jedynie herb von Maltitza.

[źródło: M.Dziedzic, J.Organiściak, Ząbkowickie opowieści, cz.II, Zabytki Ząbkowic Śl., Z-ce Śl. 2000]

Z kart naszej szkoły

 

O naszej szkole można powiedziec wiele, lecz tak naprawdę nikt nie powie wszytkiego. Dlatego opowiemy wam najciekawsze wątki z naszej historii.

 

4.09.1945 r

W maju skończyła się wojna. Ząbkowice Śląskie wróciły do Macierzy. Jako pierwsza w mieście rozpoczęła działalność nasza szkoła. Na początku było 175 uczniów i 3 nauczycieli. Wyobraźcie sobie, ilu uczniów przypadało na jednego nauczyciela !

 

11.10.1945 r

Zorganizowano szkolne koło PCK . Uruchomiono szkolną stołówke, nareszczcie dzieciaki mogły w szkole zjeść coś ciepłego. I tak zresztą do dziś. W latach czterdziestych i piędziesiątych szkoła dalej sie rozwija. Przybywa uczniów i nauczycieli. Organizuje sie kółka zainteresowań. Remontuje sie kolejne klasy i pomieszczenia szkolne.

 

1957 r

W naszej szkole robi sie coraz cieplej. Przeprowadzono remont kotłowni. To wszytko zasługa rodziców.

 

1966/1967 r

Reforma oświaty czyni z naszej szkoły ośmioklasowa szkołe podstawową.

Jest nas coraz wiecej. W szkole (już od dawna) obowiązuje fartuszek z białym kołnierzykiem i tarczą przyszytą na lewym rękawie.

 

1970/1971 r

Drużynie harcerskiej działającej przy naszej szkole nadano nazwę “Szare Szeregi”

 

czerwiec 1971 r

To ważna data w dziejach szkoły. Patronem zostaje Tadeusz Kościuszko.

Mamy również swój sztandar – Sztandar szkoły podstawowej NR 1

 

1973/1974 r

Hip hip hura ! Nareszczie nasza szkoła ma swój hymn.

 

10.1985 r

Zapoczątkowanie akcji “Dar Serca”, chwila w której możemy pomóc osobom bezdomnym i tym ludziom którzy potrzebują naszego wsparcia.

 

1988 r

Zbieramy pieniądze na “Fundusz solidarności” dla osób nękanych przez głód i klęski żywiołowe

 

1988/1989 r

Możemy się już uczyć religii w szkole .

 

22.03.1989 r

W naszej szkolę odbyły sie piękna uroczystość. Odsłonięto obraz patrona naszej szkoły Tadeusza Kościuszki ofiarowany przez p. Mariana Olewicza. Portret wisi w holu głównym szkoły.

 

1998/1999 r

Kolejna reforma oświaty. Od tego roku jesteśmy sześcioklasową szkoła podstawową. W czerwcu do gimnazjum odchodzi pierwszy rocznik absolwentów po ukończeniu klasy szóstej.

 

1999/200 r

Mury szacownej “Jedynki” opuszczają ostani ósmoklasiści

 

marzec 2003 r

Lekcje informatyki mamy w….. Pracowni komputerowej.

 

2007 r

Nowym dyrektorem szkoły zostaje p. Andrzej Popławski

 

2008 r

Uruchamiamy nowoczesne centrum informacji multimedialnej