SPOTKANIE Z POLSKĄ HISTORIA I SZTUKĄ

SPOTKANIE Z POLSKĄ HISTORIA I SZTUKĄ Dnia 21 listopada 2019r. uczniowie klasy Va i Vb wyruszyli na wycieczkę do Wrocławia. Swoje spotkanie z historią rozpoczęli od zwiedzania Panoramy Racławickiej – muzeum sztuki. Podziwiali cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Autorzy tego dzieła upamiętnili setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 pod Racławicami przez wojska powstańcze – z udziałem słynnych kosynierów – pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki – patrona naszej szkoły – z wojskami rosyjskimi. Następnie uczniowie udali się do Pawilonu Czterech Kopuł gdzie zapoznali się z różnorodnością i wielowątkowością polskiej sztuki nowoczesnej oraz współczesnej – poszczególne sekwencje ekspozycji ilustrują – z zachowaniem chronologii zjawisk – najważniejsze problemy artystyczne w sztuce polskiej XX i XXI wieku.