NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju. Po 123 latach niewoli, po rozbiorach, powstaniach, represjach i wojnie, marzenia o wolności nareszcie się ziściły i Polska odzyskała niepodległość. Aby uczcić rocznicę tego doniosłego faktu, w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się apel, który przygotowały klasy VIa i Va pod kierunkiem wychowawczyń, pani Violetty Przygodzkiej-Czerniec i pani Ewy Bryły.

            Podczas uroczystości przypomniano najważniejsze zdarzenia, które doprowadziły do oswobodzenia się spod zaborów – powstanie listopadowe i styczniowe, legiony polskie, a wreszcie walkę na frontach I wojny światowej. Przybliżono też postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, który odegrał niebagatelną rolę w walce z wrogiem. Prezentacji towarzyszyła muzyka Chopina oraz recytacje utworów poetyckich, które wspaniale komponowały się z przedstawionymi treściami historycznymi. Na koniec zadeklamowano wiersz Leopolda Staffa „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą”, który stanowił piękne podsumowanie:

„Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!

Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,

Na którym z lochu, co był twą stolicą

Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem.”